Discussion about this post

User's avatar
Molnár Botond's avatar

Köszönöm a sok érdekes kommentet! Külön örülök hogy Te is folytattad az interjút itt Tamás! :)

(Most nincs időm részleteiben reagálni rájuk, bocs.)

Szerintem a komment szekció nem egy alkalmas hely arra, hogy totálisan meggyőzzön bárki bárkit is, de azért hasznos: megismerhetjük a másik gondolatait, annak forrásait.

ÉS! Szerintem van egy közös pont, amiben talán mindenki egyetérthet. Ez az angol adatokra, és a Pfizer/BioNTech klinikai kísérletére is igaz:

NEM DERÜL KI BELŐLÜK EGYÉRTELMŰEN, HOGY AZ OLTÁS BIZTONSÁGOS. ÉS PERSZE: AZ SE, HOGY VESZÉLYES.

Ezt jól gondolom, hogy ebben a kis lépésben mindannyian egyetértünk? Jelentéktelennek tűnik talán, de szerintem ez már egy fontos közös pont lehet.

Expand full comment
Janos's avatar

www.ncbi.nlm.nih.gov › pmc › articles › PMC8057721 “COVID-19 vaccine efficacy and effectiveness—the elephant (not) in the room”

Lancet Microbe. 2021 Jul;

COVID-19 vaccine efficacy and effectiveness—the elephant (not) in the room

A vakcina hatékonyságát általában relatív kockázatcsökkentésként (RRR) jelentik. A relatív kockázatot (RR) használja – azaz a támadások arányát vakcinával és anélkül –, amelyet 1–RR-ben fejeznek ki. A jelentett hatékonyság szerinti rangsor a Pfizer–BioNTech 95%-os, a Moderna–NIH 94%-os, a Gamaleya 91%-os, a J&J 67%-os és az AstraZeneca–Oxford vakcinák 67%-os relatív kockázatcsökkenését adja. Az RRR-t azonban a fertőzés és a COVID-19 betegséggel való megbetegedésének háttérkockázatával kell szemlélni, amely populációnként és időnként változó. Bár az RRR csak azokat a résztvevőket veszi figyelembe, akiknek haszna származhat az oltásból, az abszolút kockázatcsökkentés (ARR), amely az oltással és anélkül történő támadási arányok különbsége, a teljes populációra vonatkozik. Az ARR-eket általában figyelmen kívül hagyják, mert sokkal kevésbé lenyűgöző hatásméretet adnak, mint az RRR-ek: 1,3% az AstraZeneca–Oxford, 1,2% a Moderna–NIH, 1,2% a J&J, 0,93% a J&J a Gamaleya, és 0,84% a Pfizer–BioNTech vakcinák esetében.

Az ARR-t az oltás hatékonyságának becslésére is használják, amely az oltáshoz szükséges szám (NNV), hogy megelőzzük még egy COVID-19-eset 1/ARR-ként. Az NNV-k más perspektívát kínálnak: 81 a Moderna–NIH, 78 az AstraZeneca–Oxford, 108 a Gamaleya, 84 a J&J és 119 a Pfizer–BioNTech vakcinák. A magyarázat a vakcina hatékonyságának és a COVID-19 különböző háttérkockázatainak kombinációjában rejlik a vizsgálatok során: 0,9% a Pfizer-BioNTech, 1% a Gamaleya, 1,4% a Moderna-NIH, 1,8% a J&J, és 1,9% az AstraZeneca–Oxford vakcinák esetében.

+++

Erről miért nem beszél a biostatisztikus úr?

Expand full comment
52 more comments...

No posts