KORONATANÚK

KORONATANÚK

Share this post

KORONATANÚK
KORONATANÚK
Helyreigazítási kérelem - WHO, oltások előnyei

Helyreigazítási kérelem - WHO, oltások előnyei

A 24.hu-nak, 2024.03.20-án küldött levelünk

Mar 29, 2024
1

Share this post

KORONATANÚK
KORONATANÚK
Helyreigazítási kérelem - WHO, oltások előnyei
3
Share

Tisztelt Bihari Dániel, Tisztelt Pető Péter!

Helyreigazítást szeretnénk kérni az alábbi cikkhez:

WHO: legalább 1,4 millió ember életét mentették meg az oltások Európában

https://24.hu/tudomany/2024/01/16/who-europa-koronavirus-oltasok-14-millio-embert-mentett-meg/

Ezt a cikket a Tilos Rádióban a Természetes Intelligencia: Koronatanúk című műsorban elemeztük, az adás elérhető ezen a linken:

https://tilos.hu/episode/termeszetes-intelligencia/2024/02/08 (00:28 perc)

Egyúttal szeretnénk meghívni Önt/Önöket a műsorunkba, hogy beszélgethessünk a cikkről és az alább összefoglalt kritikáinkról. Örömmel fogadjuk akár meghívott szakértő társaságában is.

A cikk Hans Kluge, a WHO európai regionális igazgatójának bejelentéséről tudósít. Maga a bejelentés ténye valóban helytálló a WHO honlapja alapján:

https://www.who.int/europe/news/item/16-01-2024-statement---covid-19-vaccines-saved-at-least-1.4-million-lives-in-the-european-region).

Azonban annak tartalma nem fedi teljesen a valóságot, ezért a kritika nélküli közlése félrevezető és megtévesztő. 


1.: Előnyök és hátrányok

A hírükből nem derül ki egyértelműen, hogy a WHO kutatása csak az oltások előnyeit vizsgálta, a hátrányait nem.

Kérjük javítsák.

A WHO kutatása (online, letölthető pdf) a vakcinák előnyeit vizsgálja, annak is egy fontos részletét: hány covidhoz köthető halálesetet kerülhettünk el a covid-oltásoknak köszönhetően?

A cikkükben a megfogalmazás azonban félrevezető: mindenhol “halálozásról” beszélnek, nem pedig “covidhoz köthető halálozásról”. Így olyan, mintha az “összes halálozást” (all-cause mortality) vizsgálták volna a kutatásban, azaz a covidhoz nem köthető halálozásokat is. Ebbe beletartoznának az oltások előnyei, az oltásokkal megelőzött halálesetek, és a hátrányai is, az oltások által okozott halálesetek. De ebben a kutatásban nem ez történt, hanem csak az oltások által megelőzött, covidhoz köthető haláleseteket vizsgálták.

Kérjük tegyék egyértelművé.

A tisztázás nélkül a WHO kutatásának cikkükben látott bemutatása könnyen azt a téves képzetet keltheti az olvasóikban, hogy az oltások által okozott halálozási károkat:

A) megvizsgálta a WHO, vagy

B) nem is voltak ilyen oltáskárok, esetleg

C) ha voltak is, ezek mennyisége az összes korosztályban elenyészően kicsi volt az előnyökhöz képest, így vizsgálatuk felesleges.  

A fenti feltételezések mind tévedések.


2.: “legalább”

A kutatás nagyfokú bizonytalanságait hibásan mutatja be a cikkük címében is megjelenő megfogalmazás. 

Kérjük javítsák.

Cikkükben ugyan csak idézik Hans Kluge mondanivalóját, ő viszont hibásan fogalmazott: “legalább 1,4 millió ember életét mentették meg az oltások Európában.”

A kutatás ugyanis nem arra jutott, hogy a covid oltások “legalább”, hanem arra, hogy körülbelül 1,4 millió covidhoz köthető halálesetet akadályoztak meg: ~1,4 millió megmentett élet: ~0,7 millió és ~2,6 millió közötti (Findings, 3. oldal).

A kutatás eredményeinek nagyfokú szórása is jelzi: sok nehézséggel és bizonytalan tényezővel kellett a kutatóknak számolniuk. Így például a vakcinahatékonyság hosszútávú halványodásáról nem volt adatuk, hanem 5-6 hónapos tendenciából próbáltak 2,5 éves időszakra tippelni. (a WHO hivatkozott forrása online, pdf, - Table 2. és 3.). Továbbá a nagy tömegű adatot általánosítva dolgozták fel: ugyanolyan vakcinahatékonysággal számoltak minden csoportban és minden oltástípusnál, (Data analysis - 9. oldal) ami bizonyosan torzíthatja az eredményeiket.

Ha valamilyen jelzővel illetni szeretnék a kutatás eredményeiben közölt körülbelül 1,4 milliónyi megmentett életet, akkor az inkább a “legfeljebb” lehet, utalva arra: az oltások hátrányait nem vizsgálták.

Kérjük javítsák, vagy jelezzék a hibát.


3.: Tapasztalatok bemutatása

Általánosító, félrevezető.

Kérjük javítsák.

A hírükből csak a teljes mintára vonatkozó számadatot ismerjük meg (1,4 millió), miközben nagyságrendi különbségek vannak korosztályonként. A kutatás számai alapján láthatjuk, hogy “a vakcinák elsősorban az idősek körében mentettek életeket” megfogalmazás teljesen félrevezető. Az 50-60 évesnél fiatalabbak körében nagyságrendekkel kisebb a megmentett életek száma, mint 1,4 millió. Ezt a cikk - Kluge nyomán - elhallgatja.

Néhány szám a WHO kutatásából:

  • A covidhoz köthető halálozástól megmentett életek száma az 50 évesnél fiatalabb korosztályban kevesebb, mint 17.000 (16.730 - Table 2.). Majdnem két és fél évnyi idő alatt, ~110 millió embernek beadott ~291 millió dózis eredménye ez. (Csak az előnyöket figyelembe véve.)

  • A covidhoz köthető halálozástól megmentett életek száma az 50-59 évesek korosztályban kevesebb, mint 43.000 (42.620 - Table 2.). Majdnem két és fél évnyi idő alatt, ~50 millió embernek beadott ~150 millió dózis eredménye ez.

  • A 60 évesnél fiatalabbak esetében az 5. dózisnak nem volt előnye: nulla életet mentett meg a nekik beadott majdnem félmillió oltás (456.998 - Table 3.). 

A fentiek tükrében az Önök megfogalmazása legalábbis vitathatónak tűnik: “elengedhetetlen, hogy legalább a kórokozóknak jobban kiszolgáltatottak időre beadassák maguknak a koronavírus és egyéb ilyen jellegű  megbetegedések ellen kifejlesztett oltásokat.”

A megfogalmazás olyan, mintha a kutatás arra jutott volna, hogy ha nem is elengedhetetlen, de azért hasznos a fiatalabbak körében is felvenni a covid oltást. Függetlenül attól, hogy ilyen helyzet előfordulhat, tisztázni kellene, hogy a WHO kutatásából inkább az derült ki: erősen kérdéses, hogy a 60 évesnél fiatalabbaknak megéri-e felvenni az oltást, főleg az enyhülő járványidőszakban.


Támogatjuk, hogy bemutassák a kutatás azon eredményeit, amelyek az oltások mellett szólnak. És kérjük, hogy mutassák be azon részeit is, amik esetleg ellene.

A mostani, járvány utáni időszakot kiemelten fontosnak tartjuk. Ez a tapasztalatok levonásának időszaka, ami megköveteli az objektív szemlélődést. Az Önök cikkében foglaltak sok szempontból félrevezetőek és megtévesztőek, ezáltal megfosztja a világot egy értékes tanulmány tényleges tanulságainak megismerésétől. A bejelentés csúsztatásainak egy része könnyen ellenőrizhető laikusok számára is. Kérjük a cikk helyreigazítását ezek alapján. 

Köszönettel:

Pintér Gergő és Molnár Botond

Budapest, 2024.03.18.

Kép: Cseh András

1

Share this post

KORONATANÚK
KORONATANÚK
Helyreigazítási kérelem - WHO, oltások előnyei
3
Share

Discussion about this post

User's avatar
Eszter Szendrei's avatar
Eszter Szendrei
May 29, 2024

https://x.com/TheChiefNerd/status/1795816329246585008

https://www.frontiersin.org/journals/immunology/articles/10.3389/fimmu.2024.1325243/full

Expand full comment
Reply
Share
2 replies by Molnár Botond
2 more comments...

No posts

Ready for more?

© 2025 Molnár Botond
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start writingGet the app
Substack is the home for great culture

Share